Ve Medya Yapım Home

Kodes – Gelme

Kodes – Gelme

Label: VE Medya Yapım

Release date: 2012

Buy now

Tracks:


1984 İzmir doğumlu olan ve  küçük yaşlardan itibaren müziğin içinde yaşayan Emre Deniz’in RAP Müziğe hayranlığı 90’lı yıllarda başlamıştır. ”Emre Deniz” 90’lı yılların sonlarına ramak kala çıkan ”Yeraltı Operasyonu” albümünü dinledikten sonra yeri dolmayacak bir RAP tutkusuna kapılır.

O yıllarda Break Dans’da yapan  Deniz, 2000’li yıllarda amatör olarak RAP söylemeye başlar.Zamanın şartlarına bağlı olarak stüdyo imkanlarının kısıtlı oluşu ve etrafında rap’le ilgilenen kimse olmaması nedeniyle ilerleme sağlama konusunda zor süreçlerden geçtiğini dile getiren Emre Deniz, o günlere dönüp göz attığında aklına yer eden en güzel hikayalerden biri olarak, askerliğini yaptığı İstanbul-Sarıyer Garipçe taburunda komutanları tarafından çok sevildiğini ve komutanlarının ısrarı ile bazı akşamlar iştimada toplanan askerlere rap söylediğini o güzel anları hep anımsadığını dile getirir.
 Tam olarak 2007 yılında rap hayatına atılma kararı alan  Deniz,herkesin beyninde duygularını barındırdığı bir ”kodes” vardır düşüncesi ile kendisine Kodes mahla’sını almıştır.
İlk profesyonel kaydını 2007 yılında gerçekleştirerek Başkentte yer alan rap merkez stüdyosunda ”Rapkopat’ isimli  albümü ile sanat camiasına ilk adımını atmıştır. Albüm sonrası çevreden gelen beğeniler ve şarkılarına duyulan ilgi ile rap müzik camiasındaki çalışmalarına ara vermeden 2008 yılında CEZA ve Türkçe Rap Dünyasının ünlü emektarları turnelere,organizasyonlara katılan Kodes her geçen gün ismini daha geniş kitlelere duyurmuştur.
Ayrıca çok fazla dile getirmese de sanatçı bir aileden gelen ”Kodes”, Türk Halk Müziği’ne uzun yıllar hizmet eden ve sanat camiasının saygı ile andığı yapımcı Halit Deniz’in oğlu, ünlü sanatçı Özcan Deniz’in de kuzenidir. Ufak bir dip not düşmemiz gerekecek olursa şu da bilinmelidir ki ”Kodes” olarak sanat hayatına devam eden Emre Deniz, mahalle düğünlerinde şarkı söyleyip gece de gazinolarda solistlik yapan tekrar rahmetle andığımız (babası) Halit Deniz sayesinde küçük yaşlardan beri müziğin içindedir.